- 413shares
- Share on Facebook
A tetoválás a maori kultúra fontos részét képezi, ahogy Óceánia legtöbb őslakosának is. A maori tetoválóművészeket világszerte a maori tetoválások összetett mintázata és jelentése inspirálta.
Ez a cikk a maori tetoválásokat és testjelzéseik jelentését mutatja be. Megvizsgáljuk a maori tetoválások által inspirált mintákat is.
Kicsoda a maori nép?
A maorik Új-Zélandon őshonos polinéziaiak. Ezzel szemben Polinézia több ezer szigetből áll, amelyek a Csendes-óceán nyugati és középső részén helyezkednek el. A polinéziai háromszög Hawaiit, a Húsvét-szigetet és Új-Zélandot köti össze. A maorik 1320 és 1350 között vándoroltak be Kelet-Polinéziából Új-Zélandra.
Mivel a maori törzs Új-Zélandon az első évszázadokban elszigetelődött, kultúrájuk önállóan fejlődött. Ez azt jelenti, hogy a polinéziai népek mitológiája, nyelve, szokásai és művészete markánsan különbözik egymástól.
Maori tetoválási hagyomány
A maori kultúrában a tetoválás az örökség részét képezi. A tetoválás elkészítéséhez számos rituálé kapcsolódik. A maori tetoválásokat ta moko néven ismerik.
A ta moko-t leggyakrabban az arcon végezték, mivel a maorik szerint az a test szent része.
Spirális mintákat és ívelt formákat alkalmaznak ezeken a hagyományos arctetoválásokon. A tetoválóművész vagy magát a mintát tetoválja, vagy a háttér elsötétítésével negatív términtát hoz létre.
A combok, a karok és a fenék szintén kedvelt helye a férfiak tetoválásainak. A nők inkább az ajkukra és az állukra tetováltatnak.
Ta moko eszközök és módszer
A hagyományos maori tetoválások elvégzésének módja különbözött a maiaktól. Tűk helyett kihegyezett albatroszcsontokat, köveket és egyes források szerint vasat használtak.
A vésőeszközökkel egy kalapács szúrta át a bőrt, a késsel pedig hosszú vágásokat készítettek. A mintától és az eredménytől függően a tetoválóművészek sima vagy fogazott vésőket és pengéket használtak.
A bőrön lévő szúrások és vágások festésére különböző természetes tintákat használtak. A sima, folyékony állag kialakításához az összetevőket állati zsírral keverték össze. A fekete pigmentet égetett fából készítették. A kauri gumi égetésével, valamint hernyók és más rovarok felhasználásával világosabb színeket értek el.
Az ezzel járó fájdalom miatt ezt a folyamatot gyakran szakaszosan végezték, és közben hagyták, hogy a bőr begyógyuljon.
Maori tetoválás elhelyezése
Az arcon lévő mintaelemek elhelyezkedésének egyes források szerint jelentősége van. A maori arctetováláson található szimbólumok közé tartoznak a következők:
- A homlokon a középpont jelzi a személy általános rangját a társadalmi csoportjában.
- A halánték körül – hány házasságot kötöttek az emberek.
- A hapu, vagyis az altörzsi rang a szem és az orr körül.
- A személy állkapocs területe a születési státuszát mutatja, gyakran az anyjára és az apjára vonatkozó adatokat is tartalmazva.
- Tetoválás az orr alatt – a tulajdonjog jeleként az orr alatti tetoválást a környék törzsfőnökei általában megjegyezték, amikor okiratokat, megrendeléseket írtak alá, vagy tulajdont vásároltak.
- Arctetoválások – az illető foglalkozása.
- A szemöldök alatti pozíció.
Maori tetoválás jelentése
A maori tetoválások jelentését nemcsak az elhelyezésük, hanem a mintázatuk és a formájuk is befolyásolja.
Manuah és koru
A maori tetoválóművészet részeként az absztrakt, törzsi mintákban manuah vagy koru elemeket találhatunk.
A tetoválásoknak van egy fő körvonala, amelyet manuah-nak neveznek. Ez szó szerint ‘szívet’ jelent. Egy személy életútját ezek a fő vonalak jelképezik, beleértve a múltbeli eredményeket és a jövőre vonatkozó terveket is.
A manuah vonalak korus formákba ágaznak, amelyek spirális alakzatok.
Egyetlen csavar – Pikorua
A nyolcas alakú szimbólum az élet útját jelképezi. Az örökkévalóságként is ismert szimbólum hasonlít a végtelen szimbólumhoz, amely a világ kultúráiban nyolcas számként jelenik meg. A végtelenség szimbólumot általában vízszintesen ábrázolják, így a 8-as nem függőlegesen, hanem oldalt jelenik meg.
Spirál – koru
Egy kibontott páfránylevél formájában a növekedést, az új kezdetet és a harmóniát jelképezi. A spirálok az általános mintázattól függően családtagokat vagy szeretteinket is jelképezhetnek.
Manaia
A tetoválásokon, díszítéseken és faragványokon a manaia népszerű elem. A szimbólum hagyományos ábrázolásai egy madárszerű testet ábrázolnak halszerű farokkal és emberszerű fejjel.
A manaiákról úgy tartják, hogy hírnökök az élők és a holtak között. Van egy fontos jellemzője a manájáknak: egyik fele a holtak birodalmában, míg a másik fele az élők világában van. Mivel a másik fél a sajátunktól eltérő birodalommal néz szembe, csak az egyik felét láthatjuk.
Halhorog – Hei matau
A 8-as szám vagy egy & jel hiányos alakjára hasonlít — egy félig absztrakt, stilizált halhorog megjelenését veszi fel.
A hagyományos maori ételek gyakran tartalmaznak halat, mint kulcsfontosságú összetevőt a táplálék biztosítása érdekében. Ezért nem meglepő, hogy jólétet és jó egészséget jelent.
Hei-tiki
Az első embert a maori mitológiában Tiki néven ismerik. A Hei-tiki szimbólumokat – ferde fejű, nagy szemű humanoidokat – gyakran faragták medálként. A zöldkő (jáde) a legértékesebb anyag, amelyet a hei-tiki készítéséhez használtak.
A hei-tiki az elhunyt családtagokra való emlékezés szimbóluma, mivel viselőjének őseihez való kötődését jelképezi. Úgy tartják, hogy ez a maori termékenységisten, Hineteiwaiwa szimbóluma.
A hei-tiki medálok és más faragványok, amelyek népszerű tetoválási mintát alkotnak, gyakran a családok nagy becsben tartott tárgyai. Ahogy a faragványok generációról generációra szálltak, egyre nagyobb jelentőségre tettek szert.
A maori kultúra ma már nagyrészt ezt a szokást tükrözi, de a hei-tiki továbbra is viszonylag jól felismerhető szimbólum. Tetoválásként vagy ékszerként viselve a maori néphez és hagyományokhoz való kötődést vagy tartozást jelzi.
Kettős és hármas csavarok
A kapcsolatokat szimbolizáló szimbólum a 8-as számhoz hasonlít egy vagy két extra ” csavarással”.
A csavarodás az emberek, csoportok és kultúrák egységét szimbolizálja. Ez az egyesülés állítólag örökké tart, mivel a csavarok egy olyan szimbólum részei, amely már a végtelenséggel kapcsolatos. Ez az elem a barátság és a szerelem örökké tartó kötelékét jelképezi.
Maori szimbólumok jelentése
A hagyományos maori tetoválások a fenti szimbólumok mellett összetett mintákat is alkalmaznak.
A fekete területek kitöltésével mélyebb jelentést adnak a tetoválásoknak. A különböző kitöltési formáknak ezzel szemben más-más jelentésük van, és két párhuzamos vonal között helyezkednek el.
Hikuaua
Ez a geometrikus minta, a hikuaua állítólag egy makréla farkára hasonlít. Új-Zéland partvidéke bővelkedik makrélákban, amelyeket a maorik hautere-nek neveznek. A maorik a hikuaua-t történelmileg a jóléttel hozták összefüggésbe, amely szorosan kapcsolódott a halak és az élelem bőségéhez.
Pataki
Egy szögletes minta, amelyet általában „kutyabőr köpenyként” emlegetnek. viselője ezt viseli, hogy a háborúkat és a megvívott csatákat szimbolizálja. Másodlagos jelentésként a pakati olyan harcos tulajdonságokat képvisel, mint a bátorság, az erő és a becsület.
Ahu ahu mataroa
Ahu ahu mataroa – ez a minta egyenes vonalú, és a sportban való atletikusságot és tehetséget jelképezi. A minta egy új kihívást is jelenthet.
Taratarekae
Taratarekae
A Taratarekae mintát hatékonyan megkülönbözteti a többitől az, hogy nem párhuzamos függőleges vonalak között helyezkedik el. Maga a minta két párhuzamos vonalként jelenik meg, amelyek szabályos háromszögek között kapcsolódnak egymáshoz. Érzékenységet és erőt szimbolizál, mivel a háromszögek bálnafogakra utalnak.
Unaunahi
Ez a lekerekített formájú minta a halpikkelyekre emlékeztet. Az előző mintához hasonlóan a jólét, az egészség és a bőség a halakhoz és a halászathoz kapcsolódik.
Maori tetoválás képek
Források: